SEMJÉNI KISBÍRÓ

Életképek Kállósemjénről és egyéb jegyzetek

Még jó, hogy van ez a Való Világ…  
 

… ha ugyanis nem volna, a bulvár uborkaszezonja köszöntene ránk. Egyetlen sztár kismama sem jutott erre az évre, pedig tavaly még bővelkedtünk az emberi események nyilvánosan megélt csodáiban. Úgy rémlik, Kiszel Tünde még most dolgozza ki a legközelebbi sajtómegjelenés részleteit. Pákó nem sok újat nyújthat nekünk, mert már senki sem mosolyog korlátozott beszéd- és értelmi képességén. Berni újabb hódítása is lerágott csont. Azt viszont nem tudom, vajon Győzike hová tűnhetett.
 
 Még jó, hogy van ez a Való Világ, mert a könnyed sajtó műfaj készítőinek nem kell már sztárok után rohangászni. Nem kell csatározni egy-egy interjú megjelentetése miatt, nem kell elkapott információmorzsát egész oldalas cikké tupírozni, és végre a lesifotósok is gépeik karbantartásával foglalkozhatnak. A bulvár újságíróknak elég egy kattintás  a huszonnégy órás kanditévére, és megvan a napi két-három cikk. A fotók beszerzése sem nagy kunszt, mert mindenfelől az új "sztárok" képe mosolyog vissza ránk. A sztorit sem kell kitalálni, azt a villalakók önszántukból tálalják. De vigyázat, csak melegen fogyasztható!  Egy hét múlva már romlott és szikkadt lesz Alekosz zseniális monológja.
 
Még jó, hogy van ez a Való Világ, ez kihagyhatatlan lehetőség - hallottam nem egy bent raboskodó szereplő szájából. Lehetőség, hogy megmutassák magukat, hogy rajongókat,  irigyeket és ellenségeket szerezzenek. Lehetőségük lenne még sok mindenre, például arra, hogy megmutassák, milyen a való világ, és milyen értékeik vannak a csinos popsijukon kívül. De ezekről a részekről én valószínűleg lemaradtam. A kilakoltatás már elkezdődött, és idekint, az életben várja őket a Kánaán, a lehetőségek tárháza. Még rúdtáncos is válhat a szerencsésebbekből.
 
Még jó, hogy van ez a Való Világ, mert így szakemberek százai kaphatnak pontos képet a társadalomról. Nem kell több ezer kérdőívet kitöltetni, hogy kiderüljön, mit zabál a közönség, és mi az, amit már nem lehet a torkán letuszkolni.


Három a magyar igazság?

 

A Megasztár legifjabb tehetsége Patai Anna, pénteken már másodszor került a nézői szavazatok alapján kieső helyre, de a mega zsűri másodszor is őt jutatta tovább. A tizenegy éves versenyző így a hétvégén újra megmérettetheti magát, bár ha ismét zsűri elé kerül, kevés esélye marad a mega döntőbe jutásra, hisz három plusz esélyt már ő sem érdemel.

Az ötödikes kislány elragadó, és profi módon kommunikál. Annyira természetesnek veszi a televíziós közeget, hogy sok felnőtt megirigyelheti határozott, talpraesett válaszait. Kommunikációjában messze veri az egész versengő mezőnyt, talán ennek is köszönheti kezdeti sikereit, bár kétségtelen, hogy a gyönyörű hangja is sokakat elvarázsolt.  A pénteki dalban viszont nem csillogtatta meg adottságait. Az Unisex együttes Szebb holnap című számával rukkolt elő, ami kicsit hamiskásra sikeredett, és nem igazán hozzá illő dalválasztás volt. Mester Tamásnak azok a részek tetszettek az előadásban, mikor Annácska eltért az eredeti verziótól. Friderikusz Sándor, aki legtöbbször az alapján ítél, hogy mit tart unalmasnak, most unatkozott a három és fél percben, és úgy érezte az előadó is így volt ezzel. A magyar dalok estéje a zsűri döntése alapján, így a Fivérek számára hozta el a búcsúzás pillanatát, nekik szólt az Álomvilág című nóta.

Patai Anna rossz dalválasztása mellett, a nézők döntését egyéb okok is befolyásolták. Mint Friderikusz Sándor is említette, a közvélemény egyre inkább elítéli a kislány műsorban való szerepeltetését, az iskolából való kimaradása miatt. Sokan úgy vélik a színpad helyett, ideje lenne már az iskolapadot koptatnia. Féltik őt a lemaradástól, amit a karácsonyig tartó állandó szereplés okozna a tanulás terén. Annácska elmondása szerint, a próbák közötti szünetekben igyekszik bepótolni anyukája segítségével, a kimaradt tananyagokat, de ez láthatóan nem nyugtatja meg a nézőket. Azt, amit itt tanul a műsor készítése közben, máshol nem tudja bepótolni, érvelhetnek a szimpatizánsok. Igazuk volna, ha Anna nem tizenegy éves lenne, de így nagy valószínűséggel akad még számos lehetősége, hogy megmutathassa tehetségét. Sokan féltik a nyilvánosság veszélyeitől is, hisz nem kevés példát láttunk már arra, hogy az ismeretlenségből hírtelen a reflektorfénybe került embereket miként tette tönkre az ismertség. Nem szívesen látnánk ezt az őszinte mosolyú kislányt összetörten, azt hiszem.

 Azt, hogy mi viselné meg jobban, a kiesés vagy a továbbjutás, nem lehet megjósolni, de hogy a következő évben is hallunk még Patai Annáról, abban biztos vagyok.

                                                                                                          


Janicsák Veca bőrszerkóban zúzott

 

 

A szombati X Faktorban, a döntőbe jutott tizenkét versenyzőből már csak tízen állhattak színpadra. A nézői szavazatok alapján a Summer Sister’s és Janicsák Veca kerültek kieső helyre. A Nyári lányok bugyi villantós előadása nem nyerte el a zsűri tetszését, így Janicsák Veca folytathatja jövő héten is a versengést.

Veca a rock dalok estéjén egy Christina Aguilera számot adott elő. A zsűritagok számon is kérték Geszti Pétert, az énekesnő mentorát, hogy mit keres egy pop díva száma a repertoárban. A műfaji vitát aztán közös megegyezéssel, azzal zárták, hogy bár Christina Aguilera nem rock énekesnő, de ez a dal mindenképp az volt. A huszonegy éves énekesnő ruhaválasztása is a műfajhoz igazodott, dögös fekete bőrszerkóban lépett fel. Ezen az estén kibújt a dorombolós kiscica szerepből, vadmacskásabbra vette a figurát. De még így is egy visszafogottabb rockker benyomását keltette.

A verseny forgatókönyve szerint minden döntőben, más műfajban, vagy témában kell kipróbálniuk magukat a versenyzőknek. Így a tőlük távol álló műfajokban is kénytelenek helyt állni. Ezek után, mikor a zsűritagok azzal érvelnek, egy előadóval szemben, hogy ez nem az ő stílusuk, nagyon dühítő nézőként is, versenyzőként gondolom még inkább. Bár Veca esetén most csak Malek Miklós kifogásolta a rockos stílust.  Nagy Feró szerint, viszont ez mindennél jobban állt neki. A műsor célja az év popénekesének megtalálása, ezért sem értem a tematikus adások erőltetését.

A selejtezőkön a laikus számára is kiderült kik az antitalentumok, majd a középdöntőkben a zsűri szórta ki a mezőny nagy részét. Ezeken túljutva tehát, a versenyzők már mind bizonyították, hogy a torkukban különös hang lakozik, bár olykor hamiskásan sikerül előcsalniuk. A döntőkben már valami pluszt kell mutatniuk, hogy a nézőket telefonhívásra ösztönözzék, hisz közönség nélkül nincs siker. Ez valóban hatékony eszköz lenne, hisz a rajongók száma lényeges a zenei piacon is, de egyre kevesebben hiszünk abban, hogy valós adatok kerülnek a képernyőre.

Minden olyan mű, kitalált és eljátszott ebben a showban, pont a nézői szavazatok száma ne lenne kitalált?

                                                                                          

Ezek megőrültek!

 

A tv2 az Édes négyes után, ismét igen „színvonalas” szórakoztató műsorral rukkolt elő. Azt hittem, a sztár pár kereső színvonalánál már nem lehet alább süllyedni, de ezúttal is tévedtem.

A kéjes négyes az ORTT utódjánál, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságnál verte ki a biztosítékot, a legutóbbi tv2 produkció pedig nálam. A műsorban versengő válogatott hírességek valóban megőrültek, mint ahogy a műsor címe is utal rá, bár ennél erősebb kifejezések is eszembe jutottak jellemzésükre.

A minden hétköznap képernyőre kerülő vetélkedőt Majka és Rákóczi Ferenc vezetik. A szabályok ismertetésén túl, úgy tűnik a sztáralázás a legfőbb feladatuk. A párbajozó hírességek nem ismeretlenek a tv2 háza táján, rendszeresen feltűnnek különböző produkciókban. A hat versenyző két csapatot alkot, a héten a zöld malacok csapatában Bárdosi Sándor, Szabó Zsófi és Benkő Dániel küzd a rózsaszín elefántokkal, ahol a csapat tagjai: VV Leó, Karda Bea és Pákó. Hogy az ellenfelek jól megkülönböztethetőek legyenek, rózsaszín és zöld egyenruhát kell viselniük. A testhez simuló latex ruha még a csinos Zsófin sem áll jól.

De az ízléstelen formaruhánál a versenyszámok még visszataszítóbbak. Már a Celeb vagyok, ments ki innen című műsorban is felháborított, hogy előadó művészeket, újságírókat azért exportáltak az argentin dzsungelbe, hogy undorító bogarakat, csúszómászókat etessenek velük és minden szutykot a nyakukba borítsanak. De ott legalább tudtuk mi a tét, naponta harcoltak a néhány adagnyi élelemért, és a végső győzelemért, de ebben az új műsorban látszólag semmi tétje nincs a versengésnek. Persze azért sejtjük, hogy nem a nézők szórakoztatása kedvéért csinálnak hülyét magukból. Igen jó apanázst kaphatnak a sárban fetrengésért, tojással fejbe verésért, hason csúszkálásért, hisz még jópofát is vágnak mindehez, mintha élveznék. Minden őrültséget megtesznek szó nélkül, bár egy feladatnál két versenyző is azt mondta, hogy ezt azért már nem. Láthatóan nem gyenge áram lehetett abban a szerkezetben, aminek végén egy vascső volt, amit a versengőnek a kezébe kellett fognia, és ha a társa elvétette a vaskarika vezetését, akkor a másikat elektromos áramütés érte. Nem láttak még elég hülyeséget a gyerekek a televízióban, most azt is bemutatták nekik, hogy milyen jó móka megrázatni valakit árammal.

Sajnos a show a jövő héten folytatódik, mert nem csak ennek a hat celebnek ment el a józan esze.


Okos enged

 

A magyar televíziós műsorok közül, az utóbbi hetekben minden bizonnyal, a zenei tehetségkutatókról esett a legtöbb szó a médiában. Úgy rémlik még néhány hétig ez így is marad, hisz csak két hónap múlva derül fény arra, hogy kié az év hangja, illetve kiben rejtőzik az X faktor.

Mindeddig sztereóban folyt a sztárkeresés, de a hétvégén már mindkét műsort figyelemmel kísérhetjük, ugyanis a tv2 péntekre tette át a Megasztárt, míg az X Faktor továbbra is szombaton kívánja szórakoztatni a nagyérdeműt. A nézők nyomásának az RTL klub nem engedett, de másik kereskedelmi csatornánk már hetek óta kereste a megoldást. Okos enged, tartja a mondás, és ez esetben a bölcs döntés a zenekedvelő nézők javára született.

De a tv2 sztárcsinálóinak még egy okos döntést meg kellene hozniuk: le kellene cserélni a stylist gárdájukat, hisz néha rossz nézni a mellé fogásaikat. Két hete Eszenyi Enikő kiegészítőin derültem jót, mikor a füleibe pávatollat kapott. Mókás volt a műsor szünetében leadott reklám tükrében, hisz a kisfilmben a csoki és mogyoró golyók beszélgetésének tanulsága épp az volt, hogy a reflektorfénybe vágyók ne vegyenek föl feltűnő kiegészítőket. A mogyoró animációs figura egy élő libát aggatott a nyakába, ettől már csak egy lépésre van a pávatoll. De a műsorvezetőket sem kímélik a divat diktátorok. Tyll Attila extravagáns megjelenésével azért nincs gondom, mert Tilla személyisége nem összeegyeztethetetlen a külsejével, bár a térdig érő lovagló csizma talán már túlzás. Klaudia számára már többször előnytelen ruhakölteményt álmodtak meg a kreátorok, a múlt szombaton például hordójelmezbe bújtatták. A versenyzőknek, akik csak nemrégiben kerültek a közönség színe elé, még nincs kiforrott karakterük, tehát a stylistok feladata lenne „kitalálni” őket. Ehhez szükséges lenne, hogy személyiségüket megismerve, összhangba hozzák a külcsínt a belbeccsel. De sajnos sok idegen bőrbe tuszkolt, és ezért feszengő szereplőt látok.

Leginkább Szíj Melindát, a negyvenegy éves édesanyát sajnálom, hisz számára oly idegen világba csöppent. Ő számomra egyszerű és természetes külsővel hiteles, ehhez képest az elmúlt szombaton egy földig érő türkiz ruhát kapott, és valószínűleg igen magas sarkú cipőt, mert láthatóan igen nehezére esett a járás. Erre szokták mondani, hogy egy ruhát tudni kell viselni, és ő nem tudta a rá álmodottat hordani, láthatóan feszélyezte őt. A Top 13-ban, egy héttel korábban egy sokkal előnyösebb ruhakölteményt viselt, és abban szinte sugárzott a színpadon.

Úgy tűnik a stílus művészek nem az előadókra koncentrálnak, hanem az előadott zeneszám eredeti előadójának karakterére. Így aki George Michael számot énekel, az George Michael külsőt kap, aki Lady Gagát imitálja, az a feltűnési viszketegségben szenvedő énekesnő extravagáns külsejét öltheti magára. Pedig ezek a tehetségek nem színésznek készülnek, hanem énekesnek, saját egyéniséggel!

                                                                                 

Lakatos Yvettet legközelebb visszaküldik a homokozóba?

 

Kereskedelmi csatornáinkon sztereóban dübörög az álomgyár szombat esténként. A versenyzők nagy álmát, hogy a zenei életben sztárrá váljanak, a televíziós csatornák show műsorok keretein belül igyekeznek teljesíteni. A tv2 nem állított életkori korlátokat a jelentkezők elé, így akár a Megasztárba a síró csecsemő hangja is nevezhető lenne, de a legfiatalabb döntőbe jutott versenyző tizenegy éves, akit korban a tizenhat éves Szeleczki Dávid és Lakatos Yvette követ.

 

A döntőbe jutott tizenhárom versenyzőből a hétvégén már csak tizenketten léphettek színpadra, hisz Varga Bernadettnek nem sikerült meggyőznie a nézőket hangjával, de a kiesés Damoklész kardja ott lebegett Lakatos Yvette feje fölött is, akin végül a zsűri megkegyelmezett. Így Yvette a TOP12-ben ezzel a plusz teherrel volt kénytelen színre lépni. A szombati adás elején bemutatott nézői szavazatok alapján a tizenhat éves énekesnő szintén a kieső helyek egyikén állt, a tizenegyedik volt a rangsorban. Nagy volt tehát a bizonyítási kényszer rajta, hisz a kieséssel álmaitól is búcsúznia kellene. Ebben az adásban a Keresztapa című film leghíresebb dalával, a Speak softly love-al rukkolt elő. A zsűri nem volt ugyan elragadtatva az előadástól, de komoly kritikát csak Friderikusz Sándortól kapott, aki unalmasnak találta a műsorszámot. Eszenyi Enikő az érzelmeket hiányolta, míg Mester Tamás szerint a szomorú dalok nem illenek hozzá, de mindkét vélemény magyarázatát az életkorának tudták be.

A stylist, aki Yvette karakterét formálja, egy kislányos külsőt próbált a versenyzőre erőltetni. A copfba összefogott haj, habos-babos ruha a hetvenes években népszerű Grease című film Olivia Newton John által alakított „jó kislány” Sandy karakterét jutatta eszembe. Bár az érzékeny lány, aki örömében és bánatában is sírva fakad, mutat némi hasonlóságot Sandy-vel, de korántsem azonos vele. A válogatón és a középdöntőben, mikor még nem szakemberek próbálták kitalálni őt, egy teljesen átlagos, koraérett tinédzsert ismerhettünk meg személyében. A lelkileg érzékeny versenyzőben sokkal több van, mint a kreátorok láttatni akartak belőle. A rá sokkal jellemzőbb vagányságot és természetességet nyomták el ezzel a kislányos külsővel, amit remélem a következő adásban, nem azzal fokoznak majd, hogy játék babát álmodnak a kezébe.

Yvette folytathatja a versenyt, és a harcot a stylistokkal, akik ha nem vigyáz, előbb-utóbb visszaküldik a homokozóba.

                                                                                              

Kétkezi sztár

 

 

A televíziós csatornák időről-időre újabb tehetségkutató műsorral szórakoztatják a nagyérdeműt. A reflektorfényre vágyók ezrei tolongnak a válogatókon, lehetőséget remélve.


A könnyűzenei felhozatal a legjelentősebb, hisz erre lehet leginkább show-t építeni. Olykor tánc vagy humorista tehetségkutató produkciók is felbukkannak, sőt néhány éve még riporter is kerestetett. Bár az újságíró tevékenységet nem könnyű versenyeztetni, és nem egyszerű látványos, szórakoztató módon tálalni. Talán ezért nem is élt meg több szériát. De annyi foglalkozás van még, ami soha nem került az érdeklődés középpontjába.

A művészetek területén is lenne még mit kutatni, hisz minden bizonnyal több tehetséges festő, grafikus, szobrász jár-kel közöttünk, akiket talán csak egy következő generáció fedez fel. A művészettörténet számos ilyen esettel szolgál, csak, hogy egyet említsek: Van Gogh egész életében nélkülözött, hisz csak egyetlen képét tudta pénzzé tenni, ma már milliókat adnak értük. De népművészeti kincseink is több figyelmet érdemelnének. Ha egy népzenész vagy népdalénekes olykor be is jut a zenei műsorok válogatójába, hamar véget vetnek lelkesedésüknek, mert ez a műfaj nem illik bele a műsorkészítők elképzeléseibe. Az ítélészek felismerik ugyan tehetségüket, elvégre szintén zenészek, néha még különdíjat is megszavaznak nekik, mégis a lehetőségtől megfosztják őket.

De nem kell ahhoz művésznek lenni, hogy tehetségünk legyen valamihez. Miért ne lehetne kiemelkedően jó egy kőműves, egy géplakatos vagy egy villanyszerelő? A szakmunkások megbecsültsége idehaza nagyon alacsony. Talán egy kétkezi tehetségkutató helyre billentené az itthon tapasztalható aránytalanságokat a munkaerőpiac területén. Mert míg egy harminc éve tisztességgel dolgozó, megbízható szaki jövedelme az ország keleti felén nyolcvan, kilencven ezer forint, addig egy pályakezdő diplomás, tapasztalatok nélkül ennél harminc százalékkal többet keres. Ezzel nem azt szeretném mondani, hogy egy pályakezdő diplomás túl van fizetve, hanem azt, hogy a fizikai munka becsülete szenved így csorbát. Miért érne az kevesebbet, hogy egy mester áramot varázsol a lakásunkba, mintha pénzügyi tanácsokat kapunk egy diplomástól. Mindketten megdolgoztak a tudásukért, és mindketten a tudásuk legjavát adták, akkor miért a nagy különbség?

Persze nehezen tudom elképzelni ezt a vetélkedést televíziós műsor keretein belül. De abban biztos vagyok, hogy nem lenne olyan építőipari munkás jelentkező, aki a tetőnél kezdené az építkezést. Azt hiszem erre a show-ra még várni kell, addig nézem a zenei Mekk Elekeket.


Édes Kéjes


A tv2 legújabb saját készítésű showjában, az Édes Négyesben a csatornához közeli celebek keresik életük párját. Az eheti főnyeremény Majka, akiért négy lány vív ádáz csatákat. A Való Világból megismert ózdi fenegyerek a villabeli élet után lemezt készített, volt televíziós és rádiós műsorvezető, sőt filmszerepet is kapott több ízben. A jóképű, vagány srácnak soha nem voltak gondjai a csajozással, valaki mégis úgy gondolta, a kamerák előtt kellene párt találni neki. Vagy talán ép az volt a cél, hogy a visszahúzódó, félszeg fiúknak adjanak mintát a csajozáshoz?

Ezt a célkitűzést nem érheti el a műsor, mert ezek a lányok nem ülnek ölbe tett kézzel, hogy meghódítsák őket. Nem hiszem, hogy hősünkből hiányozna a vadász ösztön, de ha a lányok tálcán kínálják magukat, mit tehetne mást, mint elfogadja a felkínálkozást. A versengők egy randi során ismerkedhetnek a sztárral, így kevés idő alatt, ügyesen kellene minél többet megtudni róla, és még többet megmutatni önmagukból. Ez utóbbi igazán jól megy nekik, bár az ilyesfajta „magamutogatásra” egy cseppet sem vagyok kíváncsi. A személyiségük, az intelligenciájuk, a humoruk rejtve marad, fizikai énjük viszont teljes egészében láthatóvá válik.

A show egyébként nem szűkölködött botrányokban. A lányok erotikus kisugárzásukon túl éles nyelvüket is kiöltötték. Egy-egy vacsora, alkalom volt a marakodásra is. Rafináltan, három az egy ellen taktikával próbálkoztak. Egyetlen fiú a négy nő között nem teremthetett békét, de láthatóan zavarta, hogy veszekedést kell hallgatnia egy hangulatos négyes randi helyett. Úgy vélem, a hölgyek modorán kívül a neveltetésükkel is gond van. Vajon egy huszonéves lány miért nem lett még felvilágosítva arról, hogy miként illik asztalhoz ülni? Eddigi életükben nem akadt még senki, aki elmondja nekik, hogy bugyiban és átlátszó melltartóban nem ülünk le vacsorázni? Láthatóan minden lány akart még tenni egy lapáttal vetélytársnője merész öltözködéséhez, így a végén szinte semmi nem maradt rajtuk.

Majka így egyetlen szempont szerint választhat párt magának, a legjobb testű nő lehet a befutó. Rájuk biztosan nem használjuk majd az álompár kifejezést.



Mire Való Világ?

 

Akinek erős hiányérzete támadt a valóság show-k miatt, már nem sokáig kell szenvednie, itt van ugyanis a legújabb Való Világ.

A csatorna televíziós reklámmal toborozza a jelentkezőket. A korábbi epizódokat ismerők egy pörgős, lendületes be- és kiszavazó műsorra emlékezhetnek, amit Stohl András tett azzá. Ehhez képest a mostani hirdetés mintha antireklám lenne. Olyan silányra és fantáziátlanra sikerült a félperces kisfilm, hogy nem hittem, ennek hatására bárki is a való villába vágyik majd, de tévedtem. Az unott hangú beharangozó egyáltalán nem egy fergeteges szórakoztató műsort sejtet, ennek ellenére a legújabb hírek szerint tizenkétezren jelentkeztek eddig, 18 éves kortól a nyugdíjas korú nagypapáig.

De nem csak a reklám csapnivaló, a műsor címe is röhejes. Mivel a hét évvel ezelőtti show-t is, már felnőtt fejjel éltem meg, tudom, hogy a produkciónak semmi köze a való világhoz. Mi a valóságos élethelyzet abban, hogy 10-12 férfit és nőt hónapokra összezárnak egy luxusvillába, és a nap huszonnégy órájában kamerák előtt élik életüket? Nem csak a luxus nem adatik meg a legtöbb fiatalnak, de kamerák elé is csak házi videók kedvéért állnak. Egy közösség zárt körülmények között nem produkálhat életszerű eseményeket, csak kényszer megoldásokat. A fiatalok természetes igénye a másik nemmel való gyengéd kapcsolat. De mi történik, ha csak öt potenciális lehetőség adatik, a kinti világban megszokott több ezer helyett? Elárulom: a nemi ösztönök kiélése, és semmi egyéb, még ha többnek is tűnik.

A jelentkezők vállalják, hogy egész nap milliók kukkolják őket, hisz a „Lé(t) a tét!” A fődíj megalapozhatja egy fiatal életét, amiért a kamerák előtt kell megküzdenie, népszerűségre kell szert tennie, és lelkesnek maradni mindvégig, mert a nézők megérzik, ha valaki már megunta vagy belefáradt a huszonnégy órás megfigyelésbe. Persze nem csak a döntősök nyernek a műsorban, mert az ismertség a többiek számára is lehetőségeket tartogat.

De a hírnév veszélyes dolog, amire akár rá is mehet a szereplő élete. Nem csak a népszerűség óriási teher, de annak elvesztése is, mert mint mondják: minden csoda három napig tart. A hirtelen változásokat nehéz feldolgozni életünkben, így nem lepődöm meg, ha egy huszonéves elveszti a talajt a lába alól, ha egyik nap még mindenki rá figyel és rá kíváncsi, a következő pillanatban pedig, egyedül marad, és senki nem törődik vele.

A show várhatóan már szeptemberben elkezdődik. A sok negatívum után egy derűlátó gondolatom is támadt: A szociológusoknak legalább kiváló kutatási lehetőséget kínál a villabeli élet.


Kötelező kötözködő

 

Már csak szűk két hét van hátra a gyerekek nyári szünidejéből, így egyre égetőbb feladat számukra a kötelező olvasmánnyal való ismerkedés. Gyerkőceim sem kapkodták el, mindig találtak jobb elfoglaltságot az olvasásnál. Pedig nem ezt a példát látták, mert férjem és én is szívesen töltjük szabad időnket könyvek társaságában. De ami kötelező, azt egyfajta nyűgnek tekintik, semmiképp szórakozásnak, így sok gyerek nyűglődik a vészesen közeledő suli kezdés miatt.

A harmadik osztályba készülők kötelezője Fekete István: Vuk című meseregénye. A rajzfilmből is ismert mesehős a kicsik kedvence lehet, ha a mű elején sikerül átrágniuk magukat. Fekete István természet leírással kezdi ugyanis művét, ami igazi művészi remek, csak a kicsik számára érthetetlen. Az író természet szeretete szinte minden regényében tetten érhető, a Vukot is áthatja. Már a harmadik gyerekemet segítem át a kisregény elején, hogy aztán a cselekményhez érve már önállóan olvasva is élvezhessék a kis róka kalandjait. Az irodalom értelmét, és szépségeit egy nyolc éves még nehezen ismeri fel, számukra még zavaró, hogy nem egyértelműen van megfogalmazva például, hogy este van, ehelyett az „üszkös felhőhamu” metafora olvasható. Vagy a „meleg párákat lehelt a föld” sem jelenti számukra, az író mondanivalóját, hogy tavasz van. De miután az események elkezdődnek, magukkal ragadja őket a történet. Egy ideig még vissza-visszakérdeznek az állatnevek viselőiről, mert az író minden állatot tulajdonnévvel ruház fel, és nehéz a sok nevet rögtön emlékezetbe vésni. A szívbe markoló állatcsalád tragédiája hamar a másik oldalra állít minket, a kis Vuknak szurkolunk az ember ellenében, Simabőrű és kutyái válnak „ellenségeinké”. Fekete István az állatok szemszögéből rajzolja meg a világot, így a gyerekeket együttérzésre, az állatok szeretetére tanítja. A regény befejezése megnyugtató ugyan, de nem meseszerű, az író nem áltatja a gyerekeket.

Az író több művét, így a Vukot is feldolgozták már televíziós változatban. Dargay Attila csodálatos rajzfilmet készített belőle, amit minden gyereknek látnia kell, de a filmélmény nem pótolja a meseregény olvasását. Sokszor hallom szülőktől is, hogy majd megnézik Dvd-n a kötelezőt, vagy megszerzik a rövid, néhány oldalas tartalmát a műveknek. Sajnos így az irodalom szeretete soha nem fog kialakulni a gyerekekben, ha a szülők is a rövidebb, de sivárabb utat ajánlják fel nekik.



Sztárra várva

 

A Ki mit tud?, Csillag születik és a Megasztár után, ősztől az X Faktor tehetségkutató műsor borzolja majd a kedélyeket. Az eredetileg angol, X Factor produkció magyarosítva K-val írandó, mert ugyebár a Jennifert is Dzsenifernek, a Christophert is Krisztofernek írjuk idehaza.

A szereplők rostálása már kora tavasszal megkezdődött, volt is ürügy a hírverésre, mikor Stohl András a válogatón lepottyant a pódiumról. De mostanra az is kiderült, hogy a műsorból is repült, az okok mindenki számára ismertek. De Ördög Nóra műsorvezető csak nem maradt magára, hosszas titkolózás után bejelentették, hogy Sebestyén Balázs lesz segítségére a sztárkeresésben. A frizurákról Hajas László, a ruhákról Náray Tamás gondoskodik majd, akik remélhetőleg nem akarnak extrém külsőt ráerőltetni a show szereplőire. Újdonság lesz a három kategória is, hisz eddig mindenkit egy kalap alá vettek a korábbi műsorokban. Most a huszonnégy éven aluliak, és felüliek, külön elbírálás alá esnek, és csoportos produkciók is nevezhetnek egy másik kategóriában. Az előválogatót felkészítő tábor követi majd, hogy az őszi show kezdésre megfelelően tálalhatóak legyenek a sztárjelöltek. Szükség is van rá, hogy szoktassák őket a színpadhoz, a közönséghez és a kamerákhoz, hisz ez egy más világ, mint megszokott életük. Gondolom addigra kitalálják milyen frizura, öltözék és stílus illik leginkább hozzájuk.

Nagy népszerűségnek örvendenek az ilyen típusú produkciók, ami nem is csoda, hisz van benne komédia, olykor tragédia, és valódi művészi élményt nyújtó előadás is. Mindezt nem mixelve kapjuk, inkább külön-külön, előbb említett sorrendben. A válogatókon készült bejátszásokon jókat derülhetünk, majd az elődöntőkben következnek a tragikus kiesések, mikor a zsűri döntését megkérdőjelezve, lesújtva búcsúzunk egy-egy szívünkhöz nőtt szereplőtől, végül a finisben maradt tehetségek zenei extázist idéznek elő bennünk. Mindhárom összetevő szükséges, kár lenne kihagyni bármelyiket, mert olykor kell, hogy bikicsunájon derüljünk, kiesésen szomorkodjunk, igazi zenei élményben részesüljünk, és új arcoknak adjunk lehetőséget a hazai zene bizniszben. Mint ahogy jutott még hely Oláh Ibolyának, Rúzsa Magdinak és Caramellnek, úgy az új felfedezettek sem telítik még a piacot. Vagy ha mégis, remélhetőleg a gagyit kiszorítva jutnak lehetőségekhez.

A zsűri tagjai sem ismeretlenek számunkra, jó döntésnek tűnik mindegyikük. Bár a műsor során érhetnek meglepetések, de ahogy a fellépőket, úgy az ítélészeket is pontozza a közönség. Geszti Péter három területen is szakavatottnak számít, hisz mint énekes, dalszövegíró és reklámszakember is bizonyított már. Nagy Feró az idősödő rocker, fesztivál reklámban szoktatja magát az új szerephez. Keresztes Ildikó a csodálatos hangú énekesnő mintha új lemezének promójához használná az X Faktor műsorát. Malek Miklós számomra a fekete ló, akiről idehaza eddig keveset hallhattunk, mégis úgy tűnik ő az igazi szaktekintély, aki világsztárok sikeres albumaihoz is hozzájárult tudásával. Majd kiderül kishazánk felfedezettjeivel mit tud kezdeni, tud-e  nemzetközi karriert építeni legalább a győztes számára.

Simon Cowell, a műsor atyja, most azon dolgozik, hogy összehozzon egy szuperdöntőt Las Vegasban, ahol több ország tehetségei mérnék össze tudásukat. Ha ez sikerül neki, akkor a nemzetközi siker sem maradna el.

Már szinte mindent tudunk a három hónap múlva induló műsorról, csak a versenyzők kilétét fedi még homály, pedig ők a sikeres show zálogai.



Import szórakozás

A chilei cseresznye bizniszt, Torgyán doktor minisztersége idején nem követte nagy ováció idehaza, de ez nem jelenti azt, hogy Latin-Amerikából nem érkezik import hazánkba. A rendszerváltás követően ugyanis a magyar tévéfilmeket a távoli kontinens sorozatai váltották fel a televízióban.

Az argentin, brazil, kolumbiai, mexikói szappanoperák nem hiányozhatnak kereskedelmi csatornáinkról, de még a közszolgálatiakról sem. Ha az alkotások stílusát kívánnánk meghatározni, romantikusként aposztrofálhatnánk. A romantika, mint irodalmi irányzat jellegzetességeit figyelhetjük meg bennük, ami azt is jelenti, hogy megragadtak a tizenkilencedik században, nem léptek tovább a realizmusba. Jókais, angyalian jó vagy ördögien rossz jellemábrázolásuk idegenül hat bonyolult, összetett világunkban, mint ahogy az is, hogy a pozitív hős elnyeri jutalmát, és a negatív megbűnhődik tetteiért. A nézőnek le kell, hogy győzzék ezeket az ellentmondásokat, hogy ne burleszkként tekintsenek az alkotásokra. A távoli országok kultúráját is felfedezhetjük belőlük, a harsány, színes világ különös szokásokkal, egzotikum számunkra. Az óceánon túli világot televízión keresztül olcsóbb és kényelmesebb megismerni, bár még nem jártam a távoli földrészen, én is tarka, hangos, sokszínű világnak képzelem el, talán épp a sorozatoknak köszönhetően.   A brazil filmekben feltűnő szerepet kap a hétköznapi emberek élete is, amit átsző a vallás. A kereszténység ilyen mértékű jelenléte idegen a szintén keresztény Európában. A szegénység és gazdagság riasztó különbsége, egy alkotáson belül való ábrázolása, gyakran szívszorító helyzeteket szül, és mindig pozitív irányba történik a változás. Az érzelmekre ható produkciók a jó és rossz harcán kívül, az elérhetetlen szerelmesek egymásra találására építik a cselekményt. A rétestésztaszerűen elnyújtott eseménysorozat, az utolsó részekben sűrűsödik csak össze. Akkor egy csapásra megoldódik minden, és természetesen a happy end sem marad el.

A nézőközönség vevő ezekre a filmekre, mert az érzelmeikre hat, lehet rajtuk sírni és nevetni, és elfeledni a valóságot. (Háziorvosunk mesélte egyszer, hogy egy idős néni házhoz hívta, mert rosszul érezte magát. A néni depresszióra panaszkodott, és öngyilkossági szándékáról beszélt az orvosnak. A hosszúra nyúlt beszélgetés közben a doktor észrevette, hogy a néni az órát nézi, mocorog, ezért megkérdezte, hogy mi az oka nyugtalanságának. Mire a beteg elárulta, hogy kezdődik kedvenc sorozata. Háziorvosunk gyorsan felállította a diagnózist: Nem lehet valódi öngyilkossági szándéka annak, aki nap, mint nap várja a folytatását egy képzeletbeli történetnek. )

Az idős embereken túl a gyerekek és tinik kedvelik leginkább ezeket a sorozatokat. A gyerekek a cselekmény egyszerűsége okán, és mert a jó és rossz harca közel áll a mesék világához, a kamaszok a szerelmi szálak szövése miatt ülnek nap, mint nap televízió elé. Az aktív korúakat nyűgözi le legkevésbé az ilyesfajta sztori, ők egy nagyon valóságos világban élnek, ahonnan egy televíziós sorozattal sem lehet kiragadni őket.

Elnapolt botrány

Az RTL Klub nyálcsorgató gasztro show-ja nélkülöz minden csatajelenetet, mégis a Vacsoracsata címet kapta. Habár néha szócsatákat vívnak a résztvevők, tányérdobálós jeleneteket még nem láttunk. A tizenkét éves korhatár korlátait sem lépték túl ez idáig, így a műsor miatt még nem sötétült el a képernyő.

Az eheti vendégek egyike gondoltam, talán még ezt is elérheti, de szerencsére nem vált be jóslatom. A műsor beharangozójából már múlt héten tudtam, hogy hétfőn Benkő Dániel főz, így már előre bejegyeztem naptáramba a botrány hétfőt, de egy visszafogottabb Benkő köszönt vissza a képernyőről. Egy korábbi főzőcske emléke előítéletessé tett, azt gondoltam, most überelni fogja azt. Az előző vendégvárás gyomorforgatóra sikeredett ugyanis. A rendetlen, koszos konyhájának látványát a kutyák jelenléte és közreműködése is fokozta, akik nemcsak az edényeket „mosogatták” el, de a felhasználandó alapanyagokat is megkóstolgatták. A vacsoravendégekben is volt egy kis félsz a higiénia miatt, így ők is meglepődtek, hogy egy luxus helyen várta őket a művész úr, a Benkő feleséget keres című párkereső show helyszínén. Azért teljesen nem tagadta meg önmagát a vendéglátó, gatyában és nyakkendőben főzött, ami számomra elég extrém ruha összeállítás, és azt hiszem, csak kevés követője akad az urak között. A vendégek udvariasságból, a házigazda bohóc szerepe előtti, lant és gitárművész érdemeit próbálták kidomborítani. A menü megismerésekor viszont igen vonakodtak, mindenki talált a fogások között olyat, amit utál. Még Edit is elégedetlen volt az ételsorral, a répatorta neki sem jött be, pedig ő, aki valaha az örökifjú kegyeiért küzdött, mindig rajongással beszélt róla. Vacsora közben Fésűs Nelli fanyalgott leginkább, Kasza Tibinek, aki utálja a halat, gyomorkorgós estéje volt, csak a desszerttel csillapíthatta éhségét. A vacsora fénypontja minden bizonnyal az a bejelentés volt, hogy Edit asszony Dániel konyhájában főzhet majd legközelebb. Edit könnyekig hatódott, a többiek inkább kínjukban sírtak volna. A botrány tehát ezen az estén elmaradt, vagy inkább csak el lett napolva.

Egy napnyi szünet kellett is a lelki felkészüléshez, a show szerdán folytatódott csak az elsötétítés okozta műsorváltozás miatt. Szerdán aztán szembesültünk Dániel jól ismert konyhájával. Edit anyukája fél nap alatt próbált némi rendet és tisztaságot varázsolni a főzés helyszínén. Ha még egy hetet kapott volna szegény erre a feladatra, talán némi sikert is elérhetett volna. A háziasszony alkalmazkodott a lehetőségekhez, hősiesen kerekedett felül a problémákon, és úgy tett mintha mindez természetes lenne. Láthatóan a feleségkereső showban felvett szerepét játszotta tovább, mindent megtett, hogy a nagy Ő-t elkápráztassa. A menü, és a teríték a szerelem szimbólumait vonultatták fel. Minden igyekezet ellenére a lánykérés elmaradt, az énekes produkció sem lágyította meg a 63 éves művész szívét.

A csatorna egy csavarral ugyan, de megoldotta, hogy ne maradjunk ki elképesztő látványokból. Mert gondolom, csak kevesen nézik a közel egy órás műsort csupán a receptek kedvéért.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 6
Heti: 54
Havi: 180
Össz.: 91 119

Látogatottság növelés
Oldal: Szórakozás
SEMJÉNI KISBÍRÓ - © 2008 - 2024 - kisbiro.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »