SEMJÉNI KISBÍRÓ

Életképek Kállósemjénről és egyéb jegyzetek

Faluvégen kurta kocsma

 

 

Nagy kötény sok mindent eltakar, szólt a jól ismert mondás néhány évtizede, hisz a családi problémákat nem volt szokás másokkal megbeszélni. A nők próbálták takargatni férjük durvaságát, kicsapongásait, iszákosságát. Persze ezek a dolgok már akkor sem sokáig maradhattak titokban, bár segítségre nem igen számíthatott a szenvedő család, a leggyakoribb tanács a, -tűrj, a békesség kedvéért -volt.

Ma már sok családi gond megoldására vannak különböző módszerek, amivel megmenthető lenne a családi béke, de a kezelésre szorulók közül csak kevesen képesek belátni, hogy segítségre van szükségük. Az alkoholfogyasztás mondhatjuk, egyidős az emberiséggel, miért gond akkor, ha egy férfi kocsmába jár?

Mi magyarok az égetett szesz fogyasztás terén vagyunk listavezetők, ezért a veszély az alkoholizmus kialakulására még inkább fennáll. Hisz a bor, és sör alacsonyabb alkoholtartalma, kulturáltabb fogyasztási szokásokkal párosulva ritkábban okoznak függőséget. Az ittasan elkövetett balesetek és bűnügyek sokszor vezető hírként szerepelnek a médiában, az elrettentés mégsem sikeres. A zéró toleranciára is fittyet hány az, aki évtizedeken át büntetlenül ült egy sör után volán mögé. Legtöbbször tragédiának kell történnie, hogy észhez térjen a felelőtlen elkövető.  

Ökör iszik magában, szól a „bölcselet”, ezért a teremtés koronái leginkább a kocsmát választják italozásuk helyéül. A társaság sokszor nem használ a mértékletességnek, hisz mindig akad, aki kér még egy kört a barátainak. A kapatos társaság olykor heves vitákba keveredik, hisz a részeg ember sokszor nem ura az indulatainak. Ez sajnos a kocsmából kilépve, az otthon falai között is folytatódik, ami a családok életének darabokra hullását eredményezheti. A gyerekek akarva-akaratlanul is a szülői példákat utánozzák, és viszik át majd saját családjuk életébe. Az otthontól sokat távol lévő szülő, egy idő után kiiktatja magát a család életéből, és a válás legtöbb esetben nem megoldás.

Az italról eszünkbe jut még, hogy butit és nyomorba dönt. Az, hogy ez mennyire így van, bizonyítható, hisz az alkohol pusztítja az agysejteket. Ha a hajléktalanság és mély szegénység okát kutatjuk, akkor az alkoholt biztosan előkelő helyen találjuk a listán.

Még manapság is sok család a nagy köténnyel taktikázik, hisz ezt kapta mintául, de talán ha ez a ruhadarab már úgyis kiment a divatból, ideje lenne új módszerek után kutatni!


Minden a pénzről szól?

 

A társadalmi problémák okán gondolkodva, mindig az anyagi nehézségeknél kötöttem ki. A pénz óriási szerepét persze nem vitathatom, de vajon valóban megszűnnének a bajok, ha gazdaságilag stabil és virágzó lenne hazánk?

A gazdasági válsággal küszködve nem csak az állami költségvetés van nehéz helyzetben, hanem a háztartások is. Egyre több család aggódik a lakásuk elvesztése miatt, vagy, mert közüzemi számláikat képtelenek fizetni. A válságos idők mindig előidézik egyes társadalmi rétegek lecsúszását, és hazánkban, napjainkban több tízezren veszthetik el a talajt a lábuk alól. Az állam segítség nyújtása indokolt lenne, hisz, a hajléktalanság kezelése még problémásabb, de a lehetőségek korlátozottak. Az áremelések nagyságának szabályozása, és a bérek megélhetési szintre hozása, átsegíthetné a nehéz időkön a családokat, de ez egy soktényezős, nem egyszerű pénzügyi intézkedés sorozat, amit remélhetőleg meglép a kormányzat, a nehéz helyzetbe kerültek védelmében.

A mély szegénységbe jutottak helyzetén már sokkal nehezebb javítani, hisz ahol a mindennapi élelem beszerzése is probléma, ott a létszükséglet kielégítését lehet csak első körben orvosolni, de ez még nem ad lehetőséget a felemelkedésre. Pedig a problémákat csak így lehetne leküzdeni. A legfőbb gond, a munkanélküliség, a nyomorban élők körében, amin nem egyszerű felül kerekedni, hisz akinek kenyér gondjai vannak, az,  nem a képzési lehetőségeket keresi, hanem az aznapi kenyérre valót. Hazánkban a munkanélküliség leküzdése a rendszerváltás kezdete óta égető feladat, hisz a gazdasági érdekek mellett társadalmi érdek is, hogy a munkaképesek állást találjanak. Az iskolázatlanság és a torz képzési szerkezet miatt sokan évekig nem jutnak munkalehetőséghez. A tartós munkanélküliség pedig, személyiségbeli zavarokat is okozhat.


A társadalmi feszültségeket olykor fokozza, hogy a képzetlen, munka nélkül lévők nagy része egy etnikai csoporthoz tartozik. A gyűlölködés, még ha etnikai ellentétnek tűnik is, nagyrészt gazdasági problémákon alapul.

Mert hiszem, hogy amint a pénzügyi, munkavállalási és megélhetési nehézségek csökkennek, úgy a kisebbséggel szemben érzett gyűlölet is csillapodni fog.



A sokszínű nők

 

 

Az ipari forradalom óriási hatással volt a társadalmi folyamatokra is. A nők munkába állása átalakította a családi szerepeket. A férfiak korábbi feladatköre megingott, mindkét nem elkezdte helyét keresni az új felállásban.

Az asszonyok korábbi feladatai továbbra is megmaradtak, csak ettől kezdve munka után kellett azt elvégezniük. A háztartási munkák, a gyereknevelés a következő műszakban, otthon várt rájuk. A többlet feladatok óriási terhet jelentettek számukra, ezért egyenjogúságot követeltek maguknak. Mert az azonos munkáért kevesebb bért kaptak, ráadásul a házimunkát a férjek női dolognak tartották, így nem vették ki részüket belőle. A régi beidegződéseket nehéz volt leküzdeni, de mára már a teremtés koronái is belátják, hogy csak úgy működik a családi élet, ha közösen tevékenykednek.

A mai munkáltatók sokszor teljes embert követelnek, aki nem nyolc órában dolgozik hétköznaponként, aztán hazamehet és élheti családi életét, hanem bármikor rendelkezésre kell, hogy álljon. A gyerekvállalást ez nagyban nehezíti, hisz aki gyereket nevel, az nem teheti azt meg, hogy késő estig, akár hétvégén is dolgozzon. Pedig aki karriert szeretne, az óhatatlanul belekerül ebbe a mókuskerékbe. A gyengébbik nem természetes igénye is, a szakmai siker, de ez lemondásokkal jár. A karrierépítés hosszú folyamat, amit egy „rosszkor” születő baba derékba törhet. Sokszor előfordul, hogy a szakmai siker elérésekor, a nő már kicsúszik a gyerekvállalás ideális idejéből. Nem csoda hát, hogy legtöbb nő életében dilemmát okoz a gyerek, vagy karrier fölötti döntés. A hölgyek döntő többsége vágyik az anya szerepre, de az önmegvalósításra ugyanúgy.

A napjainkban fennálló versenyhelyzet éppoly nehéz a nők számára, mint hajdanán az egyenjogúság kivívása volt. A megoldás a családbarát munkahelyek számának növekedése lenne, de itt Magyarországon ez sajnos még nagyon távoli megvalósulást sejtet.

De a hölgyek a szakmai és anyai sikereken túl nőként is szeretnének toppon lenni, és maradni, ami érthető, hisz a másoknak való megfelelés csak az önmagukkal való elégedettség révén érhető el.

A magabiztosság, kiegyensúlyozottság, belső harmónia mindhárom szerepkörben fontos, és ez csak akkor érhető el, ha a társadalom nem várja el, hogy a munkahelyen férfiként, otthon anyaként és csak az ágyban viselkedjen nőként, a nő.

Kulcs a népességfogyás megállításához?

 

A következő évben a személyi jövedelemadó egységesen tizenhat százalékos lesz, a jelenlegi több kulcsossal szemben. A kormányzat ígérete szerint a gyereket nevelő családok lesznek a nyertesei az új SZJA törvénynek, de a számok is ezt bizonyítják? 

A jövő évtől érvényben lévő adózási szabályzások az egykulcsos adó mellett, tartalmazzák a családi kedvezmények mértékét is. Már az egy gyereket nevelők is részesülhetnek jóváírásban, de a három, vagy több gyereket nevelők járhatnak a legjobban vele. Mivel a befizetett járulék összege határozza meg a kedvezmény mértékét, így az igen magas keresettel rendelkező szülők képesek csak a teljes jóváírást igénybe venni, ők lesznek az új jogszabályok haszonélvezői. Az alacsony jövedelemből élők kevesebbet fizetnek be a közös kasszába, így az ő kedvezményeik is kisebbek. Nem kétséges tehát a kormány szándéka, hogy a stabil anyagi háttérrel bíró középréteget ösztönözze gyerekvállalásra. A döntéshozók ígérete szerint senki nem járhat rosszul az új egykulcsos rendszerrel, de ezt már néhány esetben sikerült megcáfolniuk a szakértőknek. Az is biztos, hogy azokat a családokban, ahol a bruttó bér nem éri el a 150 ezer forintot, ott a nettó kereset változatlan marad, e fölött, a jövedelem nagyságának függvényében egyre nő a haza vihető pénzösszeg. Az a háromgyerekes szülő, aki 500 ezer bruttó jövedelemmel rendelkezik, az elkövetkező évben közel 80 ezer forinttal növelheti a családi kasszába befolyt összeget a változásnak köszönhetően.

Az állam, a milliós keresettel rendelkező szülőktől viszont el kívánja venni a családi pótlékot, ezzel kompenzálva az adójóváírás révén kimagaslóan nagy kedvezményt.

Azzal talán mindenki egyet ért, hogy a gyereket nevelő családokra plusz felelősség, és anyagi áldozat hárul, és ezt állami szinten segíteni kell, már csak azért is, mert a gyerekvállalási hajlandóság drasztikusan csökken. Az adójóváírás, mint támogatási forma igazságosabb rendszer, mint a segélyezési módszerek, de a helyes egyensúlyt megtalálni nehéz feladat.

Orbán Viktor 2000-ben elhangzott, szállóigévé vált mondata „Három szoba, három gyerek, négy kerék”, egyre kevesebbet hangzik el miniszterelnökünk szájából. Hisz a fiatalok egzisztencia teremtő segítségnyújtásáról mintha elfelejtkezett volna a kormány, pedig míg a három szoba és az autó nem lesz a fiatalok tulajdonában, addig biztosan nem vágynak majd három gyerekre.

Tizenéves bolti szarkából, akár börtöntöltelék is válhat 

 

 

A 2010. augusztus 19.-e óta hatályban lévő szabálysértési törvény szerint, a húszezer forint alatti lopásért is börtönbe kerülhet az elkövető. Mivel a büntethetőség alsó korhatára 18 évről 14-re csökkent, így a fiatalkorúak, akár egy csoki lopásért is rácsok mögé kerülhetnek.

Az Európai Unió tagállamaihoz viszonyítva az ország bűnügyi statisztikái nem mutatnak különösen rossz helyzetet, a magyar kormányzat mégis a bűnmegelőzést kiemelt hangsúllyal támogatja. A rendőrségi állomány növelésével, és a büntető törvénykönyv módosítással is, a szigorúbb közrend védelmet kívánják erősíteni. A korábban pitiáner bűnözőként ismert zsebtolvajokat, bolti szarkákat, fa és termény tolvajokat ezután nem engedik szabadon a kihallgatást követően, mint korábban tették, ma már 90 nap elzárásra is ítélhetik.

A fiatalkorúakra maximálisan kiszabható börtönbüntetés 30 nap, ami egy kisebb összegű lopásért aránytalanul magasnak tűnik. Természetes, hogy egy bűntettet nem szabad következmények nélkül hagyni, hisz akkor nem lesz visszatartó erő, ami megakadályozná a tolvajokat. De a büntetési tételeknek arányban kell, hogy legyenek az elkövetett cselekménnyel. Egy tizenévest börtönbe zárni egy Túró Rudi eltulajdonításáért, véleményem szerint nem helyes. A fiatalkorú további életére súlyos következményeket róhat egyetlen felelőtlen döntés, és ez aránytalan bűnhődés. Az erkölcsi bizonyítványba tizenévesként bekerült fekete folt, egész életében végigkíséri őt, további sorsának irányítójává válhat.  Akit bűnözőként kezelnek, könnyen azzá válhat, arról nem is beszélve, hogy a börtönben is csak rossz példákat kaphat. Egy tinédzserben még nincs meg az a felelősség tudat, ami egy felnőttben már meg kell, hogy legyen, és nem is elvárható egy tizennégy évestől, hogy tisztában legyen azzal, hogy minden egyes döntése milyen következményekkel járhat.

Természetesen a szülők felelőssége, hogy a helyes irányba tereljék csemetéiket és, hogy ballépéseik velejáróit megismertessék velük, de nem foghatják a kezüket mindaddig, míg a felelősségteljes döntésekhez elég éretté nem válnak. A mai fiatalok csak biológiailag érnek korábban, az önállóvá válásuk jóval később következik be, mint szüleiknél. Számomra egy tizennégy éves, még gyerek, akinek semmi esetre sem börtönben a helye.

Üzenet a múltból

 

A középkort követően, az ókori mértékletesség filozófiája mintha feledésbe merült volna. A mai kor emberének, pedig nem ártana legalább elméletben elmerengni a kétezer-ötszáz éve élt filozófusok gondolatain, hisz a fenntartható fejlődés, egészséges életmód és számos ma divatos téma gyökerei a múltba vezethetőek vissza.

Az ókori görögök nem csak a természet megmagyarázását tartották fontos területnek, az emberi erkölcsöt, az eszményi jót is próbálták megfejteni. Protagoras Homo Mensura elve, miszerint „Minden dolog mértéke az ember” sok vitát váltott ki kortársai, és a következő nemzedékekből is, hisz elmélete szerint minden ember a saját mércéjének kell, hogy megfeleljen. Ha a végletekben gondolkodunk, ezzel megmagyarázhatóvá válna minden bűntény, szabadon hazudhatna, lophatna, csalhatna az, akinek a saját erkölcsi mércéje ezt megengedi. De szerencsére van egy társadalmi norma is, ami az emberek tetteit vezérlik, ami kontrolként hat döntéseikre. Hogy mi az erkölcsös, arról nagyrészt nem az egyén dönt, hanem a közösség. Ha a két mérték távol áll egymástól, a korlátozottnak vélt ember polgárpukkasztó cselekedetekre is késztetést érez.   De olykor a társadalom egy része épp a tág határokat elégeli meg.

Korunkban a mértékek hiánya okozza a legfőbb gondot. Fogyasztói társadalomban élünk, ahol érték a fogyasztás, és az áll a ranglétra felső fokán, aki többet birtokol az anyagi javakból. A jövőt tekintve súlyos gondokhoz vezethet ez a felfogás. Nem ártana tehát Arisztotelész mértékletesség filozófiáját újragondolni a mában. Az ő felfogásában mértéktelen az, aki mindent akar, ami kellemes. Kényelmes életünkben, itt a világ szerencsésebbik felén,  természetesnek vesszük, hogy a víz korlátlan mennyiségben áll rendelkezésünkre, bármit megvehetünk, amit szemünk megkíván, ha rendelkezünk elegendő anyagi javakkal, anélkül, hogy ennek következményiről elgondolkodnánk. A természeti erőforrásaink végesek, ennek figyelmen kívül hagyása problémákhoz vezet.

Az elsőszámú erkölcsi erényt, a mértékletességet Arisztotelész nem aszkéta szélsőségként fogalmazta meg, csupán a középút megtalálásának fontosságára hívta fel a figyelmet. A ma emberének is ezt az egyensúlyt kell megtalálnia anyagi és erkölcsi tekintetben, hogy egy élhető Földet és morális társadalmat hagyjon örökül a következő generációknak.

Játszol, vagy az életeddel játszol?

 

A videó játékok ma már töménytelen mennyiségben állnak rendelkezésre, és színvonaluk is egyre jobb. A film minőséggel megegyező játékok szórakoztatóak, és remek kikapcsolódási lehetőséget nyújtanak. De a túlzásba vitt játék akár, az egészségre is veszélyes lehet.

Annyi szórakozási, és sport lehetőség adott a fiatalok számára de sokan a képernyő vagy monitor előtt való gubbasztást választják, hisz a virtuális világban számos kaland várja őket. Az űrbe repülhetnek és küzdhetnek a föld megmentéséért, visszarepülhetnek a középkorba és eljátszhatják a hős lovagot, akár focizhatnak is, bár a zöld gyepet nem érzik lábuk alatt és végtagjaik közül inkább a kezüket használják, jogosítvány nélkül száguldozhatnak, és nem számít, ha totálkárosra törik az autó, vagy harcolhatnak és gyilkolhatnak következmények nélkül. Mert a valóságon túli világban minden megengedett. A feszültségek levezetésére, a hétköznapokból való kizökkentésre hasznosak lehetnek ezek a játékok, de a mértéktartás, mint sok más esetben itt is fontos.

Az egy helyben való ülés huzamosabb ideig nincs jó hatással a keringésükre, és előbb utóbb izomgörcsök léphetnek fel. A hosszas monitorra meredés a szemek fáradságához, kimerültséghez vezetnek. Az órákon át tartó virtuális harctól a szervezet valódi fáradságot érez, erőtlenné válhat. A csatazajtól, az aláfestő zenétől vagy szurkolók üdv rivalgásától, pedig fülzúgást érezhetnek. De a legnagyobb problémát a játékfüggőség kialakulása jelenti. Mert könnyű a képernyő foglyává válni, ha a játék jó érzést vált ki, hisz tét nélkül is jó győzni, és a játékok úgy vannak kitalálva, hogy a további menetekre buzdítsák a felhasználót, hisz a magasabb szintre való kerülés egyre izgalmasabb kalandokat ígér. Így mindig a feljebb jutás jelenik meg, mint cél a játékos előtt, és az idő másodlagossá válik. A játékba belefeledkezett ember pedig, a test jelzéseire sem figyel, nem érzi a fáradtságot, kimerültséget, és ez veszélyes.

De van az úgy, hogy nem olyan ütemben jut előre a játékos a szintek között, ahogy szeretne, és ekkor le kell vezetni a feszültséget. Természetesen személyiségtől függ, hogy ki hogyan teszi ezt, de sok esetben a billentyűzet csapkodása és a dühöngés a levezető módszer és ez ijesztő egy kívül álló számára.

Egy kellemes és hasznos időtöltésnek nem szabad, hogy kellemetlen mellékhatásai legyenek, ezért játszani is csak mértékkel érdemes!

                                  

Szellemi táplálék, nem csak gyerekeknek

 

Pedagógusok, pszichológusok és a szülők nagy része a gyerekek fejlődésében kiemelkedő szerepet tulajdonítanak a meséknek. Lássuk, miért is olyan fontos ez a szellemi táplálék a kicsik számára!

Az esti mese a gyerekeknél a napirend kialakításában is szerepet játszik, hisz a rendszeres esti mesemondás segíti az alvásra való hangolódás folyamatát. De lelki fejlődésük szempontjából még ennél is fontosabb feladatot lát el. A meseolvasást, vagy mondást már egészen pici babáknál el lehet kezdeni, hisz a beszédfejlődésben fontos szerepe van a kicsihez szóló szavaknak. A beszédtanulás utánzás útján történik, a gyerekek a környezetükben használt nyelvet ez által sajátítják el. A minél választékosabb beszéd a szókincsük gazdagodását szolgálja. A mesék pedig, a hétköznapi szóhasználaton kívül az irodalmi nyelvet is tartalmazzák. A gazdag szókincs a kifejező képességüket növeli, ami nem csak az iskolában jelent előnyt számukra, de a mindennapi kommunikációjukban is.     

A mesék tanító szerepe az életre való nevelésben is jelentős, hisz a világ összetett, és bonyolult rendszerét leegyszerűsítve, számukra is érthető módon mutatják be. A gyerek így könnyen el tudja dönteni a jó és rossz közötti különbséget, és egyhamar azonosul is a jó oldalon álló hőssel. Ösztönösen érzik, hogy a nehéz helyzetben lévő, de nemes célért küzdő mellé kell állniuk a sárkány, boszorkány vagy gonosz mostoha elleni küzdelemben.   A leegyszerűsített szituációk példaként szolgálnak majd a valódi helyzetekben, segítenek a jó döntés meghozatalában. A jó és rossz harca a mesékben mindig a jó győzelmével érnek véget, és ez a lelki egyensúlyuk megtartásában fontos, még ha felnőttként úgy is érezzük, hogy ezzel becsapjuk a gyereket.  A gonosz megjelenésétől a mesékben nem kell féltenünk a gyerekeket, hisz annak legyőzése oldja fel félelmeiket, hisz a fantáziájukban élő rosszat a gonosszal azonosítják.  Az erkölcsi tanulságok beleépülnek személyiségük moráljai közé, amit csupán szavakkal nehéz lenne megértetni velük. De nem utolsó szempont az sem, hogy emellett szórakoztatnak is, így a kicsik nem tanulnivalóként értékeli a mesét, mégis fejlődnek általa.  Természetesen a meseválasztástól függ, hogy milyen értékeket adunk át.     

Vitatéma szokott lenni az, hogy a televízióban látott mese árthat-e a gyereknek. Az persze nem mindegy, hogy milyen mesét néz a gyerek, hisz a korosztályának nem megfelelő mese árthat is. De ha egy olyan rajzfilmet néz, amit könyvből is olvasunk neki, nem okoz gondot náluk, bár a fejlesztő hatások egy része így elvész. A csak hallott mese ugyanis segít a képalkotó fantáziájuk kialakításában, de ha ezt készen kapják a képernyőről, nincsenek késztetve saját kép kialakítására. Ha egyedül néznek televíziót, nincs kihez fordulniuk kérdéseikkel, és ha nincs megnyugtató válasz, marad a levezetetlen feszültség.

A meséknek csak alsó korhatára van, felső nincs, így a felnőttek is bátran bizonyosodjanak meg a mesék áldásos hatásairól!       

                                                                          

                                                             

A patyolat tisztaság árthat is?

 

A várandós kismamákon, terhességük közepe táján eluralkodik egyfajta fészekrakó ösztön. A természet parancsára elkezdenek felkészülni a baba fogadására, a lakást csinosítgatják, takarítgatják, hogy a lehető legtisztább körülmények közé érkezzen a kicsi. Az ösztönös cselekvéseknek mindig van jelentőségük, így a baba körüli higiénia megteremtése is igazolhatóan fontos cselekvés.

Mikor a külvilágtól elzárt anyaméhből a világra jön az újszülött, a környezetében lévő fertőzéseknek lesz kitéve. A picik immunrendszere ekkor még nagyon fejletlen, ezért a lehető legnagyobb gondossággal óvnunk kell őket ezektől. A tisztaság, pedig alapvető feltétele a baktérium és vírusmentes környezetnek. Természetesen steril közeget nem tudunk létrehozni, és a túlzott higiénia legalább olyan veszélyes a babára nézve, mint a nem megfelelő tisztaság.

A kórházból hazakerült babát a kórokozó baktériumoktól óvjuk azzal, hogy náthás vagy egyéb fertőző betegségben szenvedő embert nem szívesen engedünk a közelébe. Azért ragaszkodunk az alapos kézmosáshoz hozzátartozóink részéről is, ha a kicsihez akarnak érni, hogy megóvjuk őket. A táplálás higiéniája, pedig minden kismama fontos feladatává válik, hisz az emésztőszervek fertőzéseitől csak így tudjuk megvédeni őket. Anyatejes táplálásnál egyszerűbb a feladat, hisz a mellek tisztán tartartásával már meg is tettünk mindent, hogy a szoptatás során ne kerüljön káros baktérium a szervezetébe. A cumisüveges, majd később kanállal való etetésnél viszont minden, a gyerek táplálékával érintkező eszköz tisztaságáról gondoskodni kell. A hideg vizes öblítést, mosószeres mosogatás, és öblítés kell, hogy kövesse, majd ezután a sterilizálás, ami történhet speciálisan erre a célra fejlesztett berendezéssel, vagy hagyományos módon, kifőzéssel. Vagyis, egy nagyobb edénybe minden tisztára mosott eszközt vízzel felengedve felforralunk, és néhány percen át főzzük.

Az, hogy a születést követő néhány hétben ez elengedhetetlenül fontos, azt hiszem minden anyuka így érzi, de, hogy meddig kell ezt a „túlzott” tisztaságot követni, abban már megoszlanak a vélemények.

Mert azzal, hogy megóvjuk őket minden kórokozótól, árthatunk is a babáknak, hisz ha nem találkoznak ezekkel a mikroorganizmusokkal, akkor a szervezetük nem tanul meg védekezni ellenük. Minden igyekezetünk ellenére így épp az immunrendszerük gyengítésével tudunk ártani nekik. Minden kisbaba kikerül egyszer az otthon védő burkából, és a közösségekben óhatatlanul kórokozók sokaságával találkozik szervezetük, és a gyenge védekező képesség miatt sokszor válhatnak beteggé.

Figyeljünk tehát a tisztaságra, ha újszülött érkezik a családba, de idővel hagyjunk fel a túlzott sterilizálással, hogy gyerekünk szervezete fel tudjon készülni a közösségi életre!

                                                                                                          


Tévhitek az intim tornáról

 

Manapság már nincs olyan téma, amiről ne lehetne beszélni nyilvánosan is. Ez megkönnyíti az olykor elterjedő tévhitek eloszlatását is. Most az intim tornával kapcsolatos szóbeszédet vesszük górcső alá, hisz a kényes témák mindig is a tévhitek melegágyai voltak.

 

1. Tévhit: Az intim torna csak a nőknek való.

Bár az intim torna jelentősége leggyakrabban a szülés utáni regeneráció kapcsán kerül szóba, nem csak a nők számára javasolt. A férfiak is bátran elkezdhetik, hisz segítséget jelenthet az emésztő, kiválasztó és nemi szervek funkciójának karbantartásában, és fejlesztésében mindkét nem esetén. Férfiak esetén a prosztata megnagyobbodás, vizelettartási problémák, végbél záróizmainak gyengülése, aranyér és erekciós problémák orvoslására kitűnő, fájdalommentes segítség.

 

2. Tévhit: Az intim torna csak probléma esetén szükséges.

Az intim torna már meglévő problémák gyógyításában is hatásos, de a megelőzésben még nagyobb a jelentősége. A medencealapi izmok feszessége és edzettsége számos probléma megelőzésében segíthet, sőt a szexuális életre is jótékony hatással van.

 

3. Tévhit: Álló helyzetben, buszvárás közben is végezhető intim torna.

Az intim tornát mindig fekvő vagy ülő pozícióban kell végezni, hogy levegyük a terhelést a megmozgatni kívánt testrészről.


4. Tévhit: Az intim torna senkinek nem árthat.

Bár az intim tornát már gyerekkorban is el lehet kezdeni, férfiak és nők számára is ajánlott, de van néhány betegség és állapot, mikor nem javasolt a torna végzése. Ezek pedig a következőek: veszélyeztetett terhesség, miómás betegségek, kismedencei gyulladásos betegségek.

5. Tévhit: Az intim torna csoportos foglalkozásain kényelmetlen helyzetbe kerülhet a tréningező

Az intim torna valóban kisebb csoportokban zajlik, de ott senkinek nem kell elmondania miért jelentkezett a tréningre. A tréner beszél, és a hallgatók hallgatnak, így semmilyen kellemetlen, kínos helyzet nem adódhat a foglalkozáson.

 

6. Tévhit: Nincs rá bizonyíték, hogy valóban eredményes a tréning

Azon túl, hogy a tréningen résztvevők különböző fórumokon számolnak be az intim torna pozitív hatásairól, műszeres vizsgálattal is bizonyítható a hatékonysága. A hüvelyi erőméréssel mérhető a gátizomzat gyorsasága, ereje, erő- és állóképessége és kondíciója.


7. Tévhit: Unatkozó amerikai házasszonyok számára találták ki, de Magyarországon még nem elérhető

Az intim torna már hazánkban is elérhető, mind anyagilag, mind földrajzilag, hisz minden nagyvárosban vannak már trénerek és képzésük folyamatos. Sőt egy Magyarországon kifejlesztett módszer is létezik, a  Kriston Andrea által létrehozott módszer, amit 10 órás tréningen lehet elsajátítani, de eredmények csak rendszeres gyakorlással lehet elérni.

 

Forrás: http://www.intimtornaszombathely.hu/?oldal=news


A bizsuk térhódítása, avagy mivel dobd fel egyszerű öltözéked

 

 

 

A hétköznapi öltözékünknél legfontosabb szempont, hogy az kényelmes legyen. De az egyszerű farmer és póló összeállításunkat is feldobhatjuk jól megválasztott kiegészítőkkel, ami egyedivé varázsolja öltözetünket, és sugárzóvá személyiségünket.

 

Napjaink ékszerdivatját nemcsak az arany és ezüst ékszerek jelentik, hisz egyre nagyobb szerephez jutnak a bizsuk is. Azok közül is leginkább a nagy, feltűnő darabok. Ha fülbevaló, akkor legyen nagyméretű, csüngős, ha nyaklánc, akkor hosszú, de legalább is mell középig érő, ha karkötő, lehetőleg gigászi méretű, gyűrűnél is a minél feltűnőbb a trendi.

Persze mindig figyelni kell az összhangra, mert míg egy jól megválasztott kiegészítő öltöztet, a túlzásba vitt kellékek riasztóan is hathatnak.

Kezünkre a figyelmet egy feltűnő karkötővel, vagy a most népszerű sok karkötő egymásra halmozásával, és gyűrűvel tudjuk felhívni. Persze a jól ápolt köröm elengedhetetlen, ha már a kezeinkre irányítjuk a tekinteteket. A széles kínálatból szabadon választhatunk saját személyiségünk és öltözetünk figyelembe vételével, hisz a természetes hatásútól, a bohókás, vidám kiegészítőkig minden megengedett. A divat diktátorok már nem a merev, egy irányvonalú divatban gondolkodnak, mint néhány évtizede, hanem sok-sok stílus egymás mellett való térhódításában, így könnyebb dolgunk van a kiegészítő választáskor is.

Egy jól megválasztott nyaklánc felhívhatja melleinkre a figyelmet, de el is terelheti róla, ha nincs mit mutogatnunk. Mivel ez az ékszer van a legfeltűnőbb helyen, mindenképp harmóniában kell, hogy legyen felső ruházatunkkal, és mindenképp eltérőnek kell lennie színben, hisz akkor beleolvadna, és értelmét vesztené viselése.

A feltűnő fülbevalók a nyak fölötti részre irányítják a tekintetet, így a tökéletes smink és frizura elengedhetetlen, ha már oda vonzottuk a szemeket.

Az alkalmi öltözékeknél már csínján kell bánni a bizsukkal, illetve csak alaposan átgondolt kiegészítőkkel szabad fokoznunk a hatást.

A kiegészítő vásárlásnál fontos szempont, hogy életkorunknak, ízlésünknek, ruhatárunknak megfelelő darabokat vásároljunk, és az olcsó, silány minőségű termékeket inkább ne vegyük meg, hisz ne feledjük, nem csak javíthatunk, de ronthatunk is a rólunk alkotott képen.  

Szülés utáni regeneráció

 

A terhesség során óriási hormonális és testi változásokon mennek át a kismamák. A szülés fizikai és lelki terhei további megerőltetést jelentenek számukra. A szülést követően a szervezet nem áll vissza automatikusan a várandóság előtti állapotba, idő kell a regenerációhoz.

 

A szülést követő hat hét, a gyerekágyi szakasz, mikor a pihenés és a babával való összeszokás a legfontosabb „feladata” a kismamának. A lelki visszarendeződéshez nyugalomra és odafigyelésre van szüksége az anyukának, hisz a baba lelki egészsége is az ő kiegyensúlyozottságán múlik. Életünk első éve alapozza ugyanis meg idegrendszerünk egészségét. Az édesanyák a nagy mértékű hormonális változásoktól könnyen labilis idegállapotba kerülhetnek, ezért fontos, hogy támogatást érezzenek maguk mögött. A kórházból való hazatérést követően elkél a segítő kéz, aki a házimunka jelentős részét leveszi az anyuka válláról, és támaszt nyújt az érzelmi hullámzások leküzdésében. A férj, nagymamák vagy barátnők jelenléte megnyugtatólag hat az újdonsült anyuka számára, bár a segítőknek vigyázniuk kell, hogy csak diszkréten vegyenek részt az első hetek történéseiben.

Az egészséges táplálkozás, ami már a várandóság idején is nagy jelentőséget kell, hogy kapjon, továbbra is fontos, hisz az elfogyasztott tápanyagok és vitaminok az anyatejjel a baba egészségére is hatással vannak. A megfelelő mennyiségű folyadék bevitele, az anyatejképződéshez is elengedhetetlen.

Szülést követően az erős fizikai megterhelést mindenképp kerülni kell, de a terhes tornán megtanult mozdulatsorokat, hazatérve már újra el lehet kezdeni. A napi mozgásra mindig időt kell szánni, a jóga vagy a szabad levegőn történő séta is jótékony hatással van a szervezetre.

A terhesség és a szülés a medencealapi izmokra óriási terhet ró, ezek újra erőssé tétele az intim tornával érhető el. A szülés után gyakran jelentkező aranyér és vizelettartási problémákat, a gát és környékén meggyengült izmok okozzák. A rendszeres intim torna segít a belső rejtett izmokat újra „formába” hozni, ezzel visszaadva a nők önbizalmát.

A korábban versenyszerűen, vagy rendszeresen sportolók csak a hatodik hét után kezdjék el a nehéz fizikai megterhelést jelentő sportjukat, de még ekkor is figyelembe véve a fokozatosság elvét, hogy szervezetüket ne hirtelen terheljék meg.

A szülést követően a nők hirtelen sok-sok teendővel találják magukat szembe babájuk ellátásával kapcsolatosan, ennek ellenére saját magukra is időt kell, hogy szánjanak, hisz az ő egészségük és



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 6
Heti: 53
Havi: 179
Össz.: 91 118

Látogatottság növelés
Oldal: Életmód bulváros módra
SEMJÉNI KISBÍRÓ - © 2008 - 2024 - kisbiro.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »